Menu

Dystrybucja Gorącego Powietrza z Kominka

Rozprowadzanie ciepła w systemach DGP - schematy funkcjonowania

W DGP, czyli systemach dystrybucji gorącego powietrza, ciepłe powietrze rozprowadzane jest po domu konwekcyjnie lub w sposób wymuszony (za pomocą turbin elektrycznych). Poznaj zalety i wady obu sposobów i wybierz system, który będzie najlepszy dla ciebie i twojej rodziny...

Najbardziej niezawodne i w pełni niezależne są proste systemy ogrzewania kominkowego, w których ciepłe powietrze jest rozprowadzane konwekcyjnie. Ich zasięg jest jednak bardzo ograniczony. W ten sposób (bez mechanicznego wspomagania) ciepłe powietrze można doprowadzić do niewielu pomieszczeń, najlepiej usytuowanych powyżej kominka. W poziomie odległość, na którą może dotrzeć, nie przekracza 3 m od osi kominka.

Do rozprowadzania ciepła w większych, bardziej rozległych domach są niezbędne systemy dystrybucji gorącego powietrza (w skrócie DGP)wyposażone w elektryczne turbiny wymuszające przepływ powietrza. Turbina może być zamontowana pod wkładem i tłoczyć do kominka powietrze zaczerpnięte z pomieszczenia (jest to wtedy tak zwana turbina nadmuchowa na zimne powietrze). Mimo że tak umieszczona ma korzystniejsze warunki pracy (tłoczone powietrze ma temperaturę zbliżoną do pokojowej), takie systemy są mniej popularne. Częściej turbinę instaluje się nad kominkiem (turbina na gorące powietrze). Wtedy wytwarza ona podciśnienie i zasysa powietrze ogrzane przez wkład. Turbiny na gorące powietrze mają wydajność do 600 m³/h i są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do ośmiu-dziesięciu pomieszczeń. Powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami, z których jest wykonana obudowa kominka. Tam ogrzewa się od gorącego korpusu wkładu.

Aby kominek mógł być wydajnym źródłem ciepła, wewnętrzne elementy obudowy kominkowej oraz okapu muszą zostać dokładnie zaizolowane odpowiednim materiałem. Izolacja jest potrzebna, żeby powietrze szybciej się ogrzewało, a elementy otaczające wkład kominkowy nie były narażone na działanie wysokiej temperatury.

Ogrzane powietrze unosi się do górnej części okapu. Tam znajdują się wyloty, do których podłącza się przewody rozprowadzające. W systemach DGP używa się przewodów aluminiowych o średnicy od 100 do 160 mm, z izolacją z wełny mineralnej ograniczającą straty ciepła podczas transportu powietrza.

Aparat nawiewny

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie wydajności aparatu nawiewnego (turbiny elektrycznej), czyli określenie objętości powietrza, jaką musi przetłoczyć w ciągu godziny zamontowany w nim wentylator. Parametr ten zależy od wielkości instalacji dystrybucji gorącego powietrza. Rozbudowane układy wymagają oczywiście większego aparatu nawiewnego. Nie należy jednak kupować zbyt dużego urządzenia, gdyż będzie nie tylko droższe, ale też zużyje więcej prądu, co przełoży się na wyższe rachunki.

deposit pulsa tanpa potongan, slot pulsa, slot pulsa, slot pulsa tanpa potongan, deposit pulsa tanpa potongan, Duniagacor77, slot deposit pulsa tanpa potongan