Menu

Wentylacja z rekuperacją

Wprowadzenie stosowanych obecnie energooszczędnych rozwiązań do budownictwa wpłyneło na dramatyczne pogorszenie warunków wewnątrz pomieszczeń.

Uszczelniona stolarka całkowicie eliminuje dotychczas stosowany(grawitacyjny) sposób wentylacji budynków. W efekcie następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu, takich jak: dwutlenek węglw, para wodna, zanieczyszczenia mechaniczne.

Czteroosobowa rodzina wytwarza w gospodarstwie domowym(gotowanie, mycie, oddychanie itp) około 15 litrów wody na dobę, czyli ponad 5 ton wody w ciągu roku!

Przy żle funkcjonującej wentylacji wilgoć ta wsiąka w ściany i stropy budynku.

To wywołuje zwiększone zapotrzebowanie na ciepło z powodu zmiany współczynnika przenikania ciepła mokrej ściany. A im więcej grzejemy nie zpewniając  odpowiedniej wentylacji, zawilgocenie się zwiększa.Wilgoć i ciepło powodują z kolei rozwój grzybów i pleśni.

Zadaniem dostarczenia odpowiedniej ilości świeżego, przefiltrowanego powietrza zajmuje  się wentylacja mechanicznana nawiewno- wywiewna z rekuperacją.

Idea budownictwa energooszczędnego opiera się na wykorzystaniu najnowszych technologii budowlanych, które ogromny nacisk kładą na minimalizację strat energii oraz wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii. Jedną z nich jest system wentylacji z rekuperacją, który - dbając o klarowność powietrza - zapobiega wielu chorobom o podłożu alergicznym. Pomieszczenia, w jakich przebywamy na co dzień, a dokładnie powietrze którym oddychamy, nie jest wolne od szkodliwych substancji, takich jak pyły, gazy czy drobnoustroje. Wykorzystywanie w budynkach mieszkalnych central wentylacyjnych MISTRAL  firmy PRO - VENT umożliwiają doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz odprowadzenie powietrza zużytego, przy jednoczesnym odzyskaniu energii cieplnej. Taka cyrkulacja możliwa jest dzięki metodzie rekuperacji, która polega na ogrzaniu powietrza chłodniejszego powietrzem cieplejszym, pozyskanym z pomieszczeń. Centrala wentylacyjna MISTRAL tak jak większość produktów firmy PRO-VENT, jest doskonałą alternatywą dla droższych systemów innych producentów. W standardzie otrzymujemy bowiem rekuperator o dużej wydajności, silniki prądu stałego, elektroniczny sterownik z programatorem tygodniowym, filtry klasy EU-4 oraz system przeciwzamrożeniowy. Dzięki inowacyjnemu wymiennikowi krzyżowo-przeciwprądowemu centrala osiąga sprawność odzysku ciepła aż do 92%. Co istotne, w tak zaprojektowanym systemie, nie występują problemy z pleśnią, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami.

 Równie ważnym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych jest współpraca centrali wentylacyjnej z Gruntowym wymiennikiem ciepła.

Funkcjonowanie systemu wentylacyjnego z Gruntowym wymiennikiem ciepła w budynku zapewni nam w okresie lata ochłodzenie i osuszenie powietrza wentylacyjnego, przez co można zdecydowanie poprawić mikroklimat w pomieszczeniu zapewniając uczucie przyjemnego chłodu.

W okresie zimy GWC  wstępnie ogrzewa powietrze oraz zapewnia optymalną pracę rekuperatora podczas ostrych mrozów, co obniża koszty eksploatacyjne budynku.