Menu
  • Kategoria: kat
  • Super User
  • Odsłony: 8066

Gruntowy wymiennik ciepła

Każdy dostępny w naszej ofercie gruntowy wymiennik ciepła jest nowoczesnym systemem wykorzystującym z powodzeniem energię pochodzącą z gruntu. Należy pamiętać, że na odpowiedniej głębokości temperatura wyrównuje się, a jej poziom nie jest zależny od temperatury panującej na powierzchni. Jest to więc stałe ciepło zarówno latem, jak i zimą. Dzięki wykorzystaniu naszych urządzeń możliwa jest bezpośrednia wymiana temperatury między gruntem a powietrzem, co oznacza, że latem powietrze jest chłodzone, a zimą ogrzewane.

Z pewnością mają Państwo świadomość, że aktualnie na rynku dostępnych jest wiele wersji urządzeń, które dostosowane są do różnych warunków i potrzeb Klientów. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego też przed dokonaniem zakupu warto skonsultować swoją decyzję z doświadczonym specjalistą.

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę planując zakup gruntowego wymiennika ciepła GWC?

  • wielkość działki Inwestora,
  • rodzaj gruntu,
  • charakterystyka budynku, do którego ma być doprowadzona instalacja,
  • typ centrali wentylacyjnej.

Nasze produkty:

 

To najważniejsze kryteria, jednak za każdym razem należy poznać indywidualne założenia i potrzeby Inwestora. Każdy przypadek jest inny i należy go przeanalizować bardzo dogłębnie już na etapie projektowania budynków. Wówczas mamy szansę na wykonanie wydajnej i skutecznej instalacji GWC, która pozwoli nam cieszyć się optymalną temperaturą pomieszczeń przez cały rok. Odpowiednie zaplanowanie systemu pozwala na znaczne ograniczenie kosztów montażu i eksploatacji, dlatego też warto powierzyć te czynności profesjonalnej i sprawdzonej firmie.

Na rynku dostępne są różne rodzaje gruntowych wymienników ciepła:

Rurowe

znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w niedużych systemach wentylacyjnych. Swoje działanie opierają na funkcjonalnej czerpni powietrza, a także zakopanemu w ziemi kanałowi łączącemu cały układ z systemem wentylacyjnym budynku. Konieczne jest zadbanie o to, aby rurociąg był w stu procentach szczelny. Zaleca się aby przepływ powietrza w rurociągu nie był wyższy niż 3 metry na sekundę. Ma to na celu zminimalizowanie oporów i zapobiegnięcie elektrostatycznemu osadzaniu się zanieczyszczeń.

Doświadczeni instalatorzy pamiętają również o tym, aby wykonać sprawne odwodnienie systemu, ze względu na możliwość skraplania się wody w trakcie pracy wymiennika, co może powodować rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Tego rodzaju systemy wykonywane są z antybakteryjnych rur PP lub PVC, które dodatkowo są zabezpieczone grzybo- i bakteriobójczo. Istotne jest również, aby nie stosować kolan i zgięć wykonanych pod kątem 90° i większym, aby nie powodować zwiększania się oporu powietrza. Należy mieć świadomość, że tak zaawansowane technologicznie rozwiązania mogą wymagać dużych nakładów finansowych.

Płytowe

Niezwykle wydajne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest wykorzystanie znajdującego się w gruncie ciepła do ogrzania pomieszczeń zimą oraz chłodu do obniżenia temperatury we wnętrzu obiektu w trakcie lata. Dzięki modułowej konstrukcji systemu GWC możliwe jest uzyskanie znakomitych warunków obróbki powietrza wentylacyjnego o wydajności na poziomie między 200 a nawet 30 000 m3/h. Płyty wymiennika ciepła wykonane są z antystatycznych tworzyw, które zapewniają bezawaryjną eksploatację tego układu przez długie lata, a jego obsługa ogranicza się wyłącznie do dbania o czystość filtra powietrza (wraz z wymianą raz na trzy miesiące). Dzięki temu jesteśmy w stanie ograniczyć opór poboru powietrza, przy jednoczesnym filtrowaniu go z kurzu. Co ważne, sam wymiennik czyści się samoczynnie, korzystając z mocnych podmuchów powietrza.

Dzięki obecności naturalnej i korzystnej dla ludzkiego organizmu flory bakteryjnej, możemy skutecznie zabezpieczyć się przed rozwojem szkodliwego i chorobotwórczego środowiska. Wymienniki płytowe dzięki zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji, a także niewielkiej grubości podłoża żwirowego mogą zostać umiejscowione bardzo płytko, nawet niewiele ponad pół metra poniżej poziomu gruntu. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla terenów o podwyższonym poziomie wód gruntowych. Największym atutem tej technologii jest bezprzeponowy przepływ powietrza, który pozwala na sprawne odprowadzanie do gruntu kondensatu wytwarzającego się podczas schładzania powietrza, jak również skutecznie chroni przed rozwojem pleśni i grzybów, wykorzystując naturalną florę gruntu w celach stabilizacyjnych. Dzięki optymalnemu ukształtowaniu strugi powietrza, które przepływa przez płytowy wymiennik, możliwa jest do osiągnięcia w pełni skuteczna, blisko 100-procentowa wymiana ciepła. Dużym ułatwieniem jest także możliwość płytkiej instalacji wymiennika, zapewnienie niewielkich strat ciśnienia oraz ciągła, bezawaryjna praca urządzenia bez konieczności jego regeneracji. Specjaliści uznają to rozwiązanie za doskonałe połączenie cech modeli rurowych i żwirowych.

Żwirowe

Wymienniki bezprzeponowe opierające się na bezpośrednim kontakcie powietrza z medium, z którym urządzenie wymienia energię cieplną. Może to być żwir, grunt czy tłuczeń. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest jego niewielka powierzchnia, a także możliwość wykonania na terenie, który charakteryzuje się wyższym poziomem wód gruntowych. Należy jednak pamiętać, że wykonanie takiej instalacji np. na nasypie nie jest prostym procesem, dlatego też konieczne jest przeanalizowanie budowy oraz założenie jaka może być przewidywana moc chłodnicza i grzewcza niezbędne dla działania systemu.

Należy wziąć pod uwagę to, że aby uzyskać konkretną wydajność powietrza wentylacyjnego konieczne jest wykonanie odpowiednio dużego wykopu, wykorzystanie właściwego tworzywa na wymiennik, wykonanie izolacji ze styropianu o odpowiedniej grubości, a także doprowadzenie powietrza do czerpni i budynku w taki sposób, aby opór był jak najmniejszy. Nie ma uniwersalnej metody doboru oraz wykonania żwirowych wymienników ciepła, która gwarantowałaby osiągnięcie niezbędnych parametrów pracy całej wentylacji, dlatego też zazwyczaj montaż odbywa się w sposób bardzo intuicyjny, co może oznaczać trudności w osiągnięciu optymalnej wydajności.

 

 

Instalacja gruntowego wymiennika ciepła pozwoli Państwu na sprawne dostarczenie czystego i zdrowego powietrza do swojego domu, przy jednoczesnej możliwości ochłodzenia lub ogrzania pomieszczeń, w zależności od pory roku i temperatury zewnętrznej. Powietrze, które trafia do wnętrza domu czy mieszkania jest dodatkowo uzdatnione, a więc liczba czynników chorobotwórczych jest ograniczona do minimum. Nasze urządzenia gwarantują mikrobiologiczną czystość powietrza w każdym pomieszczeniu, co wpłynie pozytywnie nie tylko na Państwa samopoczucie, ale również pozwoli uchronić się przed różnego rodzaju chorobami układu oddechowego czy powstawaniem środowiska nieprzyjaznego dla najmłodszych domowników.

Ostateczna sprawność i skuteczność działania systemu GWC jest zależna od instalatora, który zadba o spełnienie wszelkich norm technicznych i użytkowych w trakcie montażu. Konieczne jest:

  • odpowiednie zaplanowanie trasy prowadzenia oraz sposobu ułożenia przewodów zewnętrznych, w taki sposób aby zmaksymalizować wykorzystanie ograniczonej przestrzeni,
  • zaplanowanie optymalnej długości instalacji zewnętrznej,
  • prawidłowe podłączenia wymiennika ciepła do rekuperatora,
  • dobór odpowiedniej mocy rekuperatora,
  • uruchomienie zgodnie ze standardami technicznymi.

 

Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to system, który w pełni zastąpi system wentylacyjny. Stanowi natomiast jego znakomite uzupełnienie i przy odpowiedniej konstrukcji budynku, optymalnej ilości przeszkleń oraz właściwie wykonanej izolacji termicznej, możliwe jest uzyskanie bardzo ekonomicznego i energooszczędnego sposobu na ochłodzenie domu w gorące dni oraz na ogrzanie go w dni zimne. Zachęcamy więc do współpracy z firmą Geo Went. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z naszymi konsultantami.

 

deposit pulsa tanpa potongan, slot pulsa, slot pulsa, slot pulsa tanpa potongan, deposit pulsa tanpa potongan, Duniagacor77, slot deposit pulsa tanpa potongan